2215 - Uluslararası Öğrenciler İçin Lisansüstü Burs Programı

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

 

Please click for English version of this website

 

Burs programının amacı Türkiye’de tezli yüksek lisans ve/veya doktora yapan veya yapacak olan yetenekli ve üstün başarılı yabancı ülke vatandaşı öğrencilere mali destek sağlayarak bilimsel etkileşimin gelişmesini desteklemek, uluslararası araştırma zincirini geliştirmektir.

2014 yılı ilanının tümüne ulaşmak için tıklayınız.

Programda yapılan yenilikler kapsamında;

  1. Son sınıf lisans öğrencisi olup, Türkiye’de bir tezli yüksek lisans/doktora programına kayıt yaptıracak olanlar
  2. Türkiye’de bir tezli yüksek lisans programına kayıtlı olup, öğreniminin en geç üçüncü  dönemi içinde bulunanlar
  3. Tezli Yüksek lisans öğreniminin ders aşamasını tamamlayarak tez aşamasına geçmiş olup, Türkiye’de doktora öğrenimi yapacak olanlar
  4. Türkiye’de bir doktora programına kayıtlı olup, öğreniminin en geç altıncı dönemi içinde bulunanlar

desteklenecektir.

2013 yılı itibariyle programdaki yenilikler:

  1. Doktora bursunun yanında Yüksek Lisans Bursu verilecektir.
  2. Başvuru için ‘Türkiyede Bir üniversiteden lisans üstü eğitime kabul almış olmak’ şartı kaldırılmış olup Türkiye’de tezli yüksek lisans ve/veya doktora yapan veya yapmak isteyenler burs programına başvuru yapılabilecektir. Bursiyerlerin, kendilerine tahsis edilen bursa hak kazandıkları tarihten itibaren bir yıl içinde tezli yüksek lisans/doktora öğrenimlerine başlamaları gerekmektedir.
  3. Yaş sınırı, başvuru yılının ilk günü itibariyle yüksek lisans için 30, doktora için 35 yaşından gün almamış olmak olarak değiştirilmiştir.

*** 2014 yılında yapılan değişiklik sonucu yaş sınırı, başvuru yılının ilk günü itibariyle yüksek lisans için 30, doktora için 35 yaşını doldurmamış olmak olarak değiştirilmiştir.

Ayrıca ‘Kayıtlı olduğu eğitim programının gerektirdiği dil bilgisi belgesi’ talep edilmeyecektedir.

Burs süresi

Bursun süresi öğrencinin başarılı olması ve danışmanı tarafından doldurulan "izleme formu"nun olumlu olması koşuluyla lisansüstü eğitimlerine kayıt tarihinden itibaren en çok yüksek lisans için 2, doktora için 4, bütünleşik doktora programı için 5 yıldır. Lisan(Dil) hazırlık sınıfında burs ödenmez.

İzleme formunu dersini bitiren, yeterlilik sınavına girecek olan veya  tez aşamasında olan bursiyer danışmanlarının göndermeleri gerekmektedir. İzleme formunu indirmek için tıklayınız.

Tanıtım broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

Not dönüşümü tablosuna ulaşmak için tıklayınız.

 

** 2215 Burs Programı 2014 yılı 2. dönem başvurularının sonuçları teknik aksaklıklar nedeniyle Aralık ayının son haftası içerisinde açıklanacaktır.