S.S.S.

-A +A

1. Burslar ne zaman/nasıl ödenir?
Burslar, ait oldukları ayı takip eden ayın ilk 15 gününde bursiyerlerin kendi isimlerine ait banka hesaplarına havale edilmek suretiyle ödenir.

2. Aylık burs miktarı ne kadar?
Aylık burs miktarları için tıklayınız.

3. Verilen bursun süresi ne kadar?
Bursiyerliğin başladığı tarihten itibaren üniversite lisans öğreniminin normal süresinin sonuna kadardır.

4. Bursun başlama/bitiş tarihleri nedir?
Bursiyer olmaya hak kazananların bursları, her yıl başvuru alınan aydan geçerli olmak üzere başlatılır. Ödemeler yılın 12 ayını da kapsar. Son sınıf öğrencilerine, üniversitelerinin II. yarıyılı sona erdikten sonra herhangi bir ödeme yapılmaz.

5. Dil hazırlık sınıfında burs ödenir mi?
Dil hazırlık sınıfında da burs ödenir.

6. Burs programının yükümlülüğü (zorunlu hizmet, geri ödeme vs.) nedir?
Lisans bursu karşılıksız olarak verilmektedir. Çift anadal (ÇAP) bursiyerliğinde ise, ÇAP’ın başarıyla tamamlanamaması durumunda ödenmiş olan son 6 aya ait burs geri alınır.

7. Bursun devamlılığı için neye dikkat edilmelidir?
Bursun devamlılığı için bursiyer, üniversitesinin öğrenci işleri birimince Ekim ve Mart aylarında düzenlenmiş öğrenci belgesini ve en son tamamladığı dönemi de içeren dönemlik ve ağırlıklı genel not ortalamasını gösteren Transkript belgesini bu ayların ilk 15 günü içinde BİDEB’e ulaştırmalıdır.

8. Bursiyerin bir işte çalışması durumunda bursu kesilir mi?
Bursiyerin herhangi bir işte çalışması bursunu etkilemez. Burs aynen devam eder.

9. Bursiyerin herhangi bir nedenle öğrenimine ara vermesi halinde burs durumu ne olur?
Üniversitesi tarafından kaydı dondurulan (öğrenimlerine ara veren) bursiyerlere bu süreler içinde burs ödenmez. Bu durumdakilerin bursiyerlik süreleri, öğrenimlerine yeniden başladıklarını belgelemeleri halinde, ara verilen süreler kadar uzatılır.

10. Başarısızlık nedeniyle bursun durdurulması halinde, durdurulan süre burs süresine eklenir mi?
Hazırlık sınıfında başarısızlık nedeniyle durdurulan süre burs süresinden sayılmaz. Ders aşamasında olup başarısızlık nedeniyle durdurulan süre burs süresinden düşülür.

11. Üniversitesince herhangi bir değişim programıyla yurt dışına gönderilen bursiyerin bursu devam eder mi? Bursun devamı için ne yapmak gerekir?
Üniversitesi tarafından herhangi bir değişim programı ile yurt dışına eğitim amaçlı gönderilen bursiyerlerin ödemeleri devam ettirilir. Bursiyerler yurt dışına çıkmadan önce BİDEB’e bilgi vermek zorundadır (dilekçeye ulaşmak için tıklayınız).