2219 - Aziz Sancar Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı

-A +A

TÜBİTAK Bilim insan Destek Programları Başkanlığı 1964 yılından itibaren bilim insanlarının en iyi şekilde yetiştirilmeleri ilkesiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle doktora ve doktora sonrası araştırmacıların bilim temelli bilgi ile yetiştirilip ülkemizin milli teknoloji hamlesindeki hedeflerine katkı sağlaması yönünde destekleyici ve teşvik edici programlarla saysız bilim insanının yetişmesinde öncülük etmiştir.

İşte bu bilim insanlarımızdan birisi de kendisini bilim dünyası ve insanlığa adamış kıymetli bursiyerimiz Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz SANCAR hocamızdır. Sancar, 1969 yılında İstanbul Üniversitesi Tip fakültesini bitirmiş, 1970 yılında TÜBİTAK bursu ile Johns Hopkins Üniversitesi ve ardından Teksas Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalarına başlamıştır. Halen Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi olan Sancar, 1995 yılında Türkiye'de TÜBİTAK Bilim Ödülünün de sahibidir. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır. Prof. Dr. Aziz Sancar, DNA Onarımının Moleküler Mekanizmalarının Aydınlatılması ve Biyolojik Saatin Düzenlenmesi alanında dünya çapında araştırmalar yapmaya devam etmektedir.

Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz SANCAR adına, Aziz Sancar Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2022 yılında başlatılmıştır. Program kapsamında Prof. Dr. Aziz SANCAR tarafından bizzat seçilecek araştırmacılar kendisi ile birlikte laboratuvarında doktora sonrası araştırma yapma fırsatı elde edecektir. Program kapsamında 2 araştırmacı desteklenecektir. 

  • Programın 2022 yılı başvuruları 4.01.2022 – 4.03.2022 tarihleri arasında e-bideb sistemi üzerinden alınmıştır. 2022 yılı çağrısına toplamda 392 kişi başvurmuştur.
  • Ön inceleme aşamasını geçen 25 aday bilimsel değerlendirme aşamasına alınmıştır. Bilimsel değerlendirme süreci Prof. Dr. Aziz SANCAR’ın koordinasyonunda belirlenen değerlendirme kurulunca TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı bünyesinde yapılmıştır.  
  • Değerlendirme kurulunun incelediği 25 adaydan 5 aday; mülakata katılmaya hak kazanmıştır. Değerlendirme kurulunun adaylar ile gerçekleştirdiği İngilizce mülakat neticesinde; nihai aşamada destek almaya hak kazanan 2 aday Prof. Dr. Aziz SANCAR tarafından belirlenmiştir. Programın 2022 yılı sonuçları 5 Temmuz 2022 tarihinde TÜBİTAK anasayfa ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurulmuştur. 
  • Programımız kapsamında 1 kadın araştırmacımız, 15 Kasım 2022 tarihinde Prof. Dr. Aziz SANCAR’ın laboratuvarının bulunduğu University of North Carolina, Chapel Hill’de çalışmalarına başlamıştır. 

Burs Miktarı ve Süresi 

  • Aylık net 3000 ABD Doları
  • Bursiyerin kendisi dahil toplamda 3 kişi için yurt dışına tek seferlik gidiş dönüş uçak bileti
  • Burslu olarak en fazla 24 ay

Çağrı Takvimi 

Prof. Dr. Aziz Sancar Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2023 yılı başvuruları 10 Mayıs 2023  - 7 Temmuz 2023 tarihleri arasında alınacaktır. Detaylar için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2023 yılı çağrı duyurusuna ulaşmak için görsele tıklayınız.