1711 - Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı

-A +A

Yapay Zekâ Ekosistem Çağrısı Sonuçları Açıklandı

Yapay zekâ teknolojilerinin müşteri kuruluşların ihtiyaçları doğrultusunda ürün ya da çözümlere dönüştürülmesine katkı sağlamayı ve Türkiye Yapay Zekâ Ekosistemini harekete geçirmeyi amaçlayan 1711-YZE-2023 kodlu Yapay Zekâ Ekosistem 2023 Çağrısına ilişkin değerlendirme süreçleri tamamlandı.

Bu destek modeli ile yapay zekâ çözümlerine ihtiyaç duyan müşteri kuruluşların, teknoloji sağlayıcı olarak en az bir şirket, bu konuda tecrübeli en az bir üniversite araştırma laboratuvarı/merkezi ya da kamu araştırma merkezi/enstitüsü ve TÜBİTAK Yapay Zekâ Enstitüsü ile konsorsiyumlar oluşturarak çözümler üretmeleri hedeflenmiştir.

Projeleri destek kapsamına alınan kuruluşlarımızı tebrik eder, ret kararı verilen kuruluşlarımıza ise başvurularını revize ederek, TÜBİTAK'ın uygun destek programlarına sunabileceklerini hatırlatmak isteriz.

Projelerin değerlendirme süreçlerinde görev alan Kurul üyelerimize ve hakemlerimize değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Firmalar proje önerileri ile ilgili son durumu eteydeb.tubitak.gov.tr adresi üzerinde proje bilgileri sayfasından erişim sağlayabilirler.

Kabul edilen projeler için destek kapsamı kuruluşların kep adreslerine, sözleşmeler ise ıslak imzalı olarak kargo ile müşteri kuruluşların posta adreslerine gönderilecektir. Reddedilen projeler için ise gerekçeli ret kararları yine kuruluşların KEP adreslerine gönderilecektir.

1711 çağrısına başvuru yapan 32 proje önerisinden 18 projenin desteklenmesine karar verilmiştir. 14 proje ret edilmiştir.