32. Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı 2024 Yılı Başvuruları Başladı!

-A +A

Bu yıl 32’ncisi düzenlenen Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı 2024 Yılı başvuruları başlıyor. 19 Şubat 2024 tarihinde başlayan başvurular 29 Nisan 2024 17.30’a kadar devam edecek. Başvurular bireysel olarak https://e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden yapılacak.

Astronomi ve Astrofizik, Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Ortaokul Bilgisayar, Ortaokul Matematik alanlarında 18 Mayıs 2024 tarihinde 81 il merkezinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Lefkoşa) Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı bu sene hem öğrenciler hem de öğretmenler için düzenlenecek. (Mücbir sebeplerle talep edilen sınav merkezinde sınav yapılamaması halinde tercih edilen sınav merkezine en yakın sınav merkezinde sınav yapılabilir)

2202 - Bilim Olimpiyatları Programı

Ülkemizin ihtiyaç ve öncelikleri doğrultusunda temel bilimler ve bilgisayar alanlarında kritik önemi haiz nitelikli insan kaynağının oluşturulmasını teminen, öğrencileri bu alanlarda çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve ulusal ve uluslararası olimpiyatlara hazırlamak üzere TÜBİTAK tarafından 2202 - Bilim Olimpiyatları Programı yürütülüyor.

“2024 yılında Birinci Aşama Sınavı için Coğrafya dalından da başvurular alınacak

2024 yılından itibaren bilim olimpiyatlarına coğrafya dalı da eklendi ve sürdürülebilir kalkınma için önemli bir bilim dalı olan bu dalın eklenmesi ile uluslararası coğrafya olimpiyatlarında ülkemizi temsil etme imkânı elde edilecek.

“İlk defa öğretmenlere yönelik bir eğitim modeli”

Olimpiyat alanında uzmanlaşmış öğretmenlerimize yenilerini eklemek üzere bu yıl ilk defa öğretmenlere yönelik bir eğitim modeli geliştirildi. Bu model kapsamında olimpiyat alanında çalışmak isteyen öğretmenler TÜBİTAK Olimpiyat Akademisi Giriş Sınavı’na girebilecek ve başarılı olan öğretmenlere ulusal düzeyde olimpiyat hazırlıkları için teorik, uygulamalı ve kariyerle ilgili beceri kazanmalarına yardımcı olacak müfredat ve profesyonel gelişim dahil olmak üzere ücretsiz öğretim ve öğrenim kaynakları sunulacak.

2202 Bilim Olimpiyatları Programı 2024 yılı çağrı duyurusu için tıklayınız.

2202 Bilim Olimpiyatları Programı-Öğretmen 2024 yılı çağrı duyurusu için tıklayınız.

 

19.02.2024 Burslar, Lisans, Burs Programları