BİDEB 2205-Lisans Burs Programı 2022 Yılı 2. Dönem Başvuru Sonuçları Açıklandı!

-A +A

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2205-Lisans Burs Programı 2022 yılı 2. dönem başvuru sonuçları açıklanmıştır. Başvuru sahipleri, başvuru durumları ile ilgili sonucu, BİDEB Başvuru ve İzleme Sisteminden (ebideb.tubitak.gov.tr) kullanıcı girişi yaparak “Başvurularım” alanından görüntüleyebilirler.

2205-Lisans Burs Programı’nın amacı; lisans öğrencilerinin temel bilimler ile sosyal ve beşeri bilimlere yönelimini teşvik etmek, TÜBİTAK tarafından yürütülen bilim olimpiyatları ve proje yarışmalarında başarılı olan öğrencileri desteklemek, bilimsel düşünme ve araştırıcılığa yatkınlıklarını geliştirerek geleceğin bilim insanları olarak yetişmelerini sağlamaktır. 2205-Lisans Burs Programı kapsamında:

 

  • YKS’de sayısal bölümler için Y-SAY veya eşit ağırlık ve sözel bölümler için TYT puan türünde ilk 25.000’e girerek yurt içindeki üniversitelerin Antropoloji, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Arkeoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Coğrafya, Felsefe, Fizik, İlahiyat, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı örgün öğretim programlarından birine yerleşip kayıt yaptıran öğrencilere veya bu bölümlerde çift anadal programına (ÇAP) kayıt yaptıran öğrencilere burs verilmektedir.
  • Ulusal ve Uluslararası Bilim Olimpiyatları ile Ulusal ve Uluslararası Proje Yarışmalarında ülkemiz adına yarışarak derece alan öğrencilere üniversitelerin örgün öğretim programlarından birine kayıt yaptırmaları şartıyla burs verilmektedir.

 

2205-Lisans Burs Programı 2022 yılı 2. dönemine ilişkin bazı sayısal veriler:

  • Programa 2.170 başvuru yapılmıştır.
  • Başvuru koşullarını sağlayan 915 kişi burs almaya hak kazanmıştır.
  • Hatalı veya geçersiz başvuru yapan 1.255 kişi ön incelemede elenmiştir.

 

BİDEB 2205-Lisans Burs Programı 2023 yılı 1. dönem başvuruları, 13-31 Mart 2023 tarihleri arasında alınacaktır. Programlarımıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

ÖNEMLİ NOT: Burs almaya hak kazanan adaylardan herhangi bir belge talep edilmemektedir. Bursa hak kazanamayan öğrencilere ise e-posta yoluyla bilgilendirme yapılmıştır.

 

26.12.2022 Burslar, Lisans, Burs Programları, 2205