BİDEB Yurt Dışı Araştırma Burs Programları

-A +A

BİDEB Yurt Dışı Doktora Sonrası ve Doktora Sırası Araştırma Burs Programlarının 2013 yılı 1. dönem başvuruları alınmaya başlandı. 1. dönem başvurular için son tarih 28 Şubat.

Doktoralı Araştırmacılar için:

2219-Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı 2013 yılında programda yapılan değişiklikler: (Detaylı Bilgi için tıklayınız.)

 1. Dil belgesi ile ilgili değişiklikler:
  1. Yabancı Dil belgesi olarak sunulan ÜDS, KPDS, TOEFL, IELTS sınavları için yıl sınırı şartı kaldırılmıştır.
  2. Ayrıca yurt dışından adaya davet gönderen kurumun adayın dil bilgisinin yeterli olduğuna dair yazı göndermesi halinde, bu belge yabancı dil belgesi yerine kullanılabilecektir.
    
 2. 2013 yılı için destek miktarları en fazla 2.500 USD veya 1.900 EUR’ya yükseltilmiştir. Ayrıca bursiyerin eşi varsa ve birlikte yurt dışına gidilecekse eşi içinde uçak bileti desteği verilecektir.
   
 3. YÖK yurt dışı araştırma bursundan son üç yıl içerisinde faydalanmamış olmak şartı değiştirilmiştir.

Doktora Öğrencileri için:

2214/A-Yurt Dışı Doktora Sırasıı Araştırma Burs Programı 2013 yılında programda yapılan değişiklikler: (Detaylı Bilgi için tıklayınız.)

 1. Dil belgesi zorunluluğu kalktı.
   
 2. Bazı ülkeler için burs miktarlarında artış yapıldı.
   
 3. YÖK veya diğer kamu kurumlarının Yurt Dışı Araştırma Burslarının herhangi birinden son 3 yıl içinde toplamda 12 ve daha fazla süreyle yararlanmamış olanlar başvuru yapabilecek.
   
 4. Bursiyer, araştırmasını tamamladıktan sonra bir ay içinde Türkiye’ye dönmek ve doktora eğitimini 2547 sayılı Kanun’un 44. maddesinde belirtilen azami sürelerde tamamlamakla yükümlü olacak.
   
 5. Bursiyerin Türkiye’deki danışmanına 2.000 TL’yi aşmamak üzere kişi başı 1.000 TL Danışman Koordinatör ücreti verilecek.
01.02.2013 Burslar, Lisansüstü, Araştırma Burs Programları, 2214 - A