Bilim Söyleşileri Başvuruları Başladı!

-A +A

Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından bilim insanlarını öğrencilerle buluşturarak toplumumuzda bilim farkındalığını ve okuryazarlığını geliştirmek, bilim dünyası ile toplumumuzun bilim iletişimini arttırmak amaçlarıyla 6 Şubat - 2 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Bilim Söyleşileri başvuruları başladı.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı (BİTO) tarafından 2014 yılında başlatılan Bilim Söyleşileri, alanında uzman bilim insanlarını; ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerle bir araya getiren, yaklaşık 1 - 1,5 saatlik sunum ve soru-cevap bölümlerinden oluşan etkinliklerdir.

2022 yılında 129 üniversiteden 531 bilim insanının katılımıyla 72 ilde 863 Bilim Söyleşisi gerçekleştirilmiş ve bu vesileyle 45.000’e yakın öğrenciye ulaşılmıştır.

Türkiye’deki üniversitelerde öğretim üyesi olan ya da doktorasını tamamlamış öğretim görevlisi ya da araştırma görevlisi olarak görev yapan bilim insanları “Konuşmacı” olarak başvuru yapabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki devlet okulları ve bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM), Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezleri ve genç ofisler, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı kültür merkezleri ile müze ve kütüphaneler, TÜBİTAK tarafından desteklenen bilim merkezleri ile Deneyap Teknoloji Atölyelerinde görev yapan öğretmen/eğitmenler, Bilim Söyleşilerine ev sahipliği yapmak üzere başvuru yapabilirler.

Detaylı bilgi ve başvuru için; https://bilimsoylesileri.tubitak.gov.tr/tr

Konuşmacı ve ev sahibi kurum başvurusu için son tarihi: 21 Kasım 2022

 

24.10.2022 Destekler, Bilim ve Toplum, Ulusal Destek Programları