TÜBİTAK SAVTAG’dan 1007 Programı Kapsamında HELOSON Proje Çağrısı

-A +A

TÜBİTAK SAVTAG, Denizaltı Savunma Harbi (DSH) yeteneklerinin yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla çağrıya çıktı

TÜBİTAK 1007-Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında, Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) tarafından, 1 Temmuz 2019 tarihi itibari ile, “1007-SAVTAG- SSB-2019-02” koduyla çağrıya çıkıldı. 

Çağrı kapsamında (1007-SAVTAG) bir program çerçevesinde (HELOSON) aşağıda tanımlı Denizaltı Savunma Harbi (DSH) yeteneklerinin yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesi hedeflenmektedir. Tanımlanan yeteneklerin geliştirilmesi maksadı ile teknolojik hazırlık seviyesi 4-6 arasında olduğu değerlendirilen Ar-Ge yoğun birden çok iş paketinin gerçekleştirilmesi ve gerçek ortamda doğrulanması bu programın ana çatısı ve kapsamını oluşturmaktadır. Çağrının İhtiyaç Makamı (İM) Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır.

Söz konusu çağrı ile geliştirilmesi beklenen yetenekler şunlardır: 

1. İM envanterinde bulunan bir sınıf helikopterden seçilecek bir helikopter için aktif / pasif daldırılabilir sonar sistemi (Helikopter Sonar Sistemi) geliştirilecektir.

2. Muhtelif DSH ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli “SONOBUOY” sistemleri, alt sistemleri ve yazılımları geliştirilecektir. Projenin bu kısmında, belirli ve sınırlı adette:

a) Suüstü ve hava platformlarından döşenebilen aktif ve yönlü pasif  “SONOBUOY” prototipi,

b) “SONOBUOY” sinyal işleme sistemi (radyo alıcısı ile birlikte)

c) “SONOBUOY” Döküş Paterni Optimizasyon (SOPO)  ve planlama yazılımı ve mobil “SONOBUOY” simülatörü geliştirilecektir.

Müracaat edecek firmalarda “Savunma Sanayii Güvenliği Yönetmeliği”ne uygun olarak, “Milli Gizli Gizlilik Dereceli Tesis Güvenlik Belgesi” şartı ile (dokümanları teslim alacak yetkilendirilmiş kurye dahil) projede çalışacak tüm firma personelinde “Kişi Güvenlik Belgesi” şartları aranacaktır. 

Bu çağrı kapsamında proje başvuruları 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren alınmaya başlanacak olup, proje önerileri için son başvuru tarihi 31 Ekim 2019 saat 17:00’dir.

Çağrı ile ilgili irtibat noktası: 

Doğukan DOĞAN
Bilimsel Programlar Uzmanı 
Tel: 312 - 298 93 91
Fax:312 - 428 09 30
E-posta:  dogukan.dogan@tubitak.gov.tr

Akın YILMAZ
Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı
Tel: 312 - 298 93 98
Fax:312 - 428 09 30
E-posta: yilmaz.akin@tubitak.gov.tr
 

02.09.2019 Destekler, Kamu, Ulusal Destek Programları, 1007