2022 Yılı Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri’nin Son Durağı Antalya

-A +A

TÜBİTAK’ın her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu Gökyüzü Gözlem Etkinlikleri finalini Antalya Saklıkent’te yapıyor. Astronomi meraklıları 18-21 Ağustos’ta Türkiye’nin en büyük gözlem evi olan ve en donanımlı teleskoplarının bulunduğu TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi (TUG) Yerleşkesi’nde gerçekleşecek etkinlikte bir araya gelecek.

 

Bilim Teknik Dergisi tarafından ilk kez 1998 yılında Antalya Saklıkent’te düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği, bu yıl Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm Bakanlıkları himayelerinde TÜBİTAK Koordinasyonunda gerçekleştiriliyor. 9-12 Haziran’da Zerzevan Kalesi / Diyarbakır’da, 3-5 Temmuz da Van’da ve 22-24 Temmuz’da Erzurum’da gerçekleştirilen Gökyüzü Gözlem Etkinliklerinin bu yıl 4’üncüsü Antalya Saklıkent’te, Antalya Valiliği, Kepez Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi(OSB), Adana Hacı Sabancı OSB, Gaziantep OSB, Mersin Tarsus OSB, PAKOP Plastik İhtisas OSB ile Kapaklı İkitelli 2 OSB Derneği ve Elginkan Holding A.Ş katkılarıyla yapılıyor.

 

Astronomi meraklıları, 2 bin 500 metre yükseklikteki Saklıkent’te Türkiye’nin gözle inceleme yapılabilen en büyük teleskopu ile uzmanlar eşliğinde gökyüzünü inceleme fırsatı bulacak.

 

18 Ağustostaki etkinliğin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yapacak. Etkinliğe, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile katkı gösteren kurumların temsilcileri ve davetliler katılacak.

 

Gençlerden Büyük İlgi

 

Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisinin arttırılmasının amaçlandığı Antalya Gözlem Etkinliği’ne astronomi meraklıları büyük ilgi gösterdi. Etkinliğe, Türkiye’nin dört bir yanından başvuran 3 bin 500 kişi arasından 750 kişi kurayla belirlendi. 

 

Etkinlikler için son hazırlıklar yapıldı. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) 2 bin 500 rakımlı Saklıkent’te bulunan yerleşkesinde gerçekleşecek olan Antalya Gözlem Etkinliği’nde çadırlar kuruldu, yemekhane ve konferans salonu gibi alanlar oluşturuldu.

Etkinliğe katılacak astronomi tutkunları da çadırlarını kurarak teleskop ve çıplak gözle gökyüzünü gözlemleyecek.

Kepez Belediyesi’nin 19’undan sonra “Çadırını al sen de gel” sloganıyla davet ettiği etkinlik, ikinci gününden sonra halka açık olarak gerçekleştirilecek.

Gökyüzünün Büyüsüne Kapılmak

Her yaştan grubundan astronomi meraklılarının katılacağı etkinlik boyunca seminerler, yarışmalar, gök bilim ile ilgili birçok faaliyet düzenlenecek.

Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece-gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Katılımcılar bu etkinliklere, yanlarında getirdikleri fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar gibi gözlem ekipmanları ile katılabilecek.

Gece ise katılımcılar çıplak gözle binlerce yıldızın görülebildiği gökyüzü altında uzman astronomlar ve profesyonel teleskoplar eşliğinde gökyüzünü gözlemleyecek, yıldızları, galaksileri, nebulaları tanıyacak.

Etkinlik boyunca bilim insanları; öte gezegenler, uydu teknolojileri, ay misyonu ve roket çalışmaları, yere yakın geçiş yapan asteroitler, yıldız örtülmeleri gibi farklı başlıklarda katılımcılara birbirinden ilginç sunumlar yapılacak.

Göktaşı Yağmurları İzlenecek

14 Temmuz'da başlayıp 1 Eylül'e kadar sürecek olan halk arasında 'yıldız kayması' olarak bilinen gök taşı veya meteor yağmurları ve ayrıca Perseid (Perse) gök taşı yağmuru, yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle ışık kirliliğinin az olduğu yüksek rakımlı alanlarda daha rahat izlenecek.

Yılın Son Gözlem Etkinliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Anadolu’nun farklı şehirlerine yayılan ve her yaştan gökyüzü meraklısını bir araya getiren gözlem etkinlikleri Antalya ile sona eriyor. Bu yıl Diyarbakır, Van ve Erzurum’da düzenlenen gökyüzü gözlem etkinlikleri 18-21 Ağustos’ta Antalya’da düzenlenen son etkinlikle 2022 yılı için final yapacak.

18.08.2022