5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri İmza Töreni

-A +A

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve HTK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çelik’in katılımlarıyla düzenlenen 5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri İmza Töreni TÜBİTAK Feza Gürsey Salonunda gerçekleşti.

Yerli ve milli telekomünikasyon sistemlerini geliştirmek amacıyla 2017 yılında OSTİM bünyesinde kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), TÜBİTAK ve Telekomünikasyon şirketleri ile birlikte yürüttüğü 5G Baz İstasyonu ve Telekomünikasyon Sistemleri Projesinin imza töreni düzenlendi.
Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Dünya Ekonomik Forumunca yapılan hesaplamalara göre, dijital dönüşüm pazarının gelecek 10 yılda 100 trilyon dolara ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek, "Türkiye'nin sanayi devrimi ve dijital dönüşümü programı çalışmalarımızla, biz bu 100 trilyon dolardan yaklaşık 1 trilyon dolar pay almayı hedefliyoruz" dedi.

Bakan Faruk Özlü, “sahipli Ar-Ge” kavramının önemine işaret ederek, 5G konusundaki iş birliğinin buna önemli bir örnek teşkil ettiğini söyledi. İş birliği kapsamında atılacak imzaların, "Dijital Türkiye" hedefinin çok önemli bir halkasını oluşturduğuna dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, "Dijitalleşmenin ürünü olan nesnelerin interneti, sensör teknolojileri, akıllı otomasyon teknolojileri, robotik, veri analitiği, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, bulut teknolojileri ve eklemeli üretim gibi yeni teknolojiler artık hayatımızda ciddi biçimde rol oynamaya başladı. Hükümet ve bakanlık olarak, bu sürecin farkındayız. Dijital dönüşümü, ülkemizin geleceğine yön verecek en önemli enstrümanlardan biri olarak görüyoruz, şimdiden hedeflerimizi koyuyor, projelerimizi üretiyor ve dijital dünyaya hazırlanıyoruz" diye konuştu.

Bakan Özlü, dünyadaki eğilimleri, fırsatları, yeniden şekillenen ilişkileri dikkatle analiz ederek, net bir yol haritası ortaya koyduklarını anlattı. Yol haritasıyla tüm sektörlerde dijital dönüşümü sağlamış, kamuda ve özel sektörde kurumsal kaliteyi artırmış bir Türkiye hedeflediklerinin altını çizen Özlü, "Dijital Türkiye" ile rekabet gücü yüksek, dünyada adından her alanda söz ettiren bir ülke konumuna gelmeyi başaracaklarını vurguladı.

Bakan Faruk Özlü “Türkiye'nin sanayi devrimi ve dijital dönüşümü programı çalışmalarımızla biz bu 100 trilyon dolardan yaklaşık 1 trilyon dolar pay almayı hedefliyoruz. Bütün programımızı bu amaca göre şekillendirdik, son 1,5 yılda hummalı bir çalışma yaptık. Türkiye'nin sanayi devrimi ve dijital dönüşümü yol haritasını, 6 bileşenden oluşturduk. 5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri de pazar payımızı artıracak olan çok önemli bir hamledir. 7 milyar liralık bir yerlileştirmeden bahsediyoruz" ifadesini kullandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdüğünü ancak en büyük sorunun da cari açık olduğunu söyledi. Cari açığı azaltmanın tek yolunun, teknoloji üretmekten geçtiğine işaret ederek, ülke olarak buna odaklarını kaydetti.

 

"17 Şirket 5G İçin Çalışacak"

Bakan Özlü, 5G yeni nesil haberleşme teknolojileri geliştirecek 17 şirketi, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı üzerinden destekleyeceklerini aktararak, gelecek dönemde 5G'ye ayrılan destekleri çoğaltacaklarını belirtti. Bilgi ve iletişim sektörünün pazar büyüklüğünün, 2002'den bugüne kadar yaklaşık 10 kat artarak 25 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı; "2017 yılında 256 kamu-bilişim projesine ayırdığımız bütçe, 1,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Genişbant abone sayısı 2002 yılında 3 bin iken, bugün 69 milyona yükseldi. Cumhuriyetimiz 100. yılında, dijital dönüşüm yolunda çok önemli aşamalar kaydedeceğiz, hatta dijital dönüşümünü tamamlamış bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz. Türkiye'nin tek açığı vardır, teknoloji açığı, onu kapatmak için canla başla çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal,  5G konusunda kurum olarak kısa bir sürede büyük mesafe katettiklerini belirtirken, 5G yeni nesil haberleşme teknolojileri için 10 üniversite, 17 firma, 3 operatör, 6 teknoloji geliştirme bölgesi, 1 OSB ve 1 düzenleyici kuruluşun birlikte çalışacağını anlattı. TÜBİTAK Başkanı daha önce üniversite, sanayi ve teknopark yöneticileri ile bir araya geldiklerini belirterek, Ar-Ge gelişim hususunda ortaya çıkan en önemli anahtar kelimeleri şu şekilde sıraladı: “Destek sistemi daha çok girdi odaklı tasarlanmış, çıktılar yeterince iyi ölçülmüyor. Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ticarileşme faaliyetleri oldukça zayıf. Son kullanıcı projelerde olmadığından ürün doğrulama yapılamıyor, teknoloji tabanlı ürün pazarda yer bulamıyor. Büyük bütçeli Ar-Ge konsorsiyumlarında projelere yönelik ara çıktılar üzerinde kontrol noktaları oluşturulmasına izin veren aşamalı destek sistemi bulunmuyor. Büyük şirketlerle kobiler arasında teknolojik yetkinlik anlamında bilgi asimetrisi mevcut, destekler çok disiplinli, çok ortaklı Ar-Ge iş birliklerini özendirici değil, son kullanıcı ile etkileşim içinde büyük çaplı projeler yaygın değil. Bunlar bizim ülkemizde, hepimizin bildiği bu ekosistemin güçlüğü. Biz bugün burada yalnızca 5G Teknolojisinin, yeni nesil teknolojinin teknik boyutunun ötesinde TÜBİTAK açısından da bir iş yapma modelini konuşuyoruz.”

TÜBİTAK Başkanı 5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri İmza Töreni’ndeki konuşmasında; "Bugün geldiğimiz aşamada, yine kendimizi yeniliyoruz. Bu kapsamda destek gruplarımızın izleme yönteminde değişiklik yaptık." şeklinde konuştu. Prof. Dr. Hasan Mandal, üniversite, kamu, sanayi iş birliğiyle yeni başarılara imza atacakları süreci başlattıklarını kaydetti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan ise bilişim sektörünün ülkelerin büyümelerindeki en önemli faktörlerden biri olduğunu belirterek, haberleşme altyapısının da bunun bir unsuru olduğunu vurguladı. 5G konusunda yürütülen çalışmalara değinen BTK Başkanı Sayan, "Yerli ve milli 5G haberleşme şebekesi projesinin, planlanan sürede başarılı şekilde sonuçlanmasını ve proje çıktılarının ülkemiz için beklenen katkıyı sağlamasını temenni ediyorum." dedi. Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

13.06.2018