Esenler Bilim Merkezi Projesi İmza Töreni Gerçekleştirildi

-A +A

Teknopark Esenler Özdemir Bayraktar Yerleşkesi'nin temeli atılırken, TÜBİTAK ve Esenler Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilecek Esenler Bilim Merkezi Projesinin de  imzaları atıldı. Temeli atılan yerleşkenin inşaatı başladı.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bugün Türkiye'ye örnek yeni bir AR-GE ve inovasyon altyapısı kazandırmak için bir araya geldiklerini aktararak, "Türkiye'nin ilk Akıllı Şehir Odaklı İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin, Teknopark Esenler Özdemir Bayraktar Yerleşkesi'nin temelini atıyoruz." ifadesini kullandı. Bu yerleşkenin özgün mimari yapısı, şehrin merkezinde olması, ulaşım akslarına yakınlığıyla önemli avantajlara sahip olduğunu vurgulayan Varank, "Bu teknoparkta elbette AR-GE ofisleri, kuluçkalar, ortak kullanım alanları olacak. Ancak bunların dışında kafelerden kütüphanelere, seyir terasından galeri alanlarına kadar birçok sosyal tesis yer alacak. 30 bin metrekare alana sahip olacak bölgede en az 1.000 araştırmacı çalışacak." dedi. Varank, Teknopark Esenler'in, hem İstanbul'un bilim ve teknolojideki yükselişine öncülük edeceğini hem de ülkenin teknolojik gelişimine katkı sunacağını, burada akıllı çevre, akıllı ulaşım, akıllı yapılar, akıllı güvenlik, akıllı altyapılar, akıllı enerji konularında onlarca teknolojinin geliştirilip hayata geçirileceğini bildirdi. Müthiş olanaklarıyla gençlerin burada girişimciliğe özendirileceğini ifade eden Varank, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bakınız, sadece bu teknoloji geliştirme bölgesi sayesinde 10 binin üzerinde doğrudan ve dolaylı istihdamın bu bölgede oluşabileceğini öngörüyoruz. Sonuçta ne olacak biliyor musunuz? Esenler, Türkiye'nin gerçek manada ilk akıllı şehri olacak. Esenler bunu hak ediyor mu? Hem de sonuna kadar hak ediyor. Bizim hükümetlerimiz gibi belediyelerimiz de vizyoner. Sosyal hizmetlerde, kadın ve aile çalışmalarında, kültür ve sanatta başarılı işlere imza atıyorlar. Ama bütün bunlarla birlikte bilim ve teknolojiyi de hiçbir zaman ihmal etmiyorlar."

"Burasının açıldığını görseydi babam çok büyük mutluluk duyardı"

Törene TEKNOFEST alanından canlı yayınla bağlanan TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar "Sadece semalarımızda değil, uzayda da tam bağımsız ve hür olacağımızın müjdesini bize yaşatan milyonlar var." dedi. Bu teknoloji hamlesinde Özdemir Bayraktar'ın büyük emeği bulunduğunu aktaran Bayraktar, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hatta bu meydanda kendisi de gençlerimizle, evlatlarımızla öylesine mutlu oluyordu ki bu tam bağımsız Türkiye hayalini adeta burada buluyordu. Ülkemizin, semalarında tam bağımsız olması için terör bölgesinde güvenlik güçlerimizle birlikte yıllarca kendisiyle beraber mücadele verdik. Ömrünün son anına kadar fabrikada yaşadı. Şimdi Esenler Belediyemizde Teknopark Esenler Özdemir Bayraktar Yerleşkesi'nin açıldığını, orada gökyüzüne ve yüksek teknolojiye damga vuracak, teknolojinin her alanında çalışacak gençlerimizi görseydi o da çok büyük mutluluk duyardı. “

"16'ncı bilim merkezimizi Esenler'de açacağız"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise şu anda 16'ncı bilim merkezi projesinin Esenler Belediyesi iş birliğiyle gerçekleşeceğini belirterek, "Avrupa Yakası'ndaki tek bilim merkezimiz Esenler'de inşa edilmiş olacak. Türkiye'deki 6 bin metrekarelik sergi alanına sahip en büyük bilim merkezimiz Esenler'de inşa edilecek." dedi.

TEKNOFEST’e her gün daha fazla ziyaretçinin geldiğine vurgu yapan Mandal, gençlerin TEKNOFEST’e daha iyi hazırlanabilmek için bilim merkezlerimize gittiğini kaydetti.

Esenler Bilim Merkezi'nin bir yıl içinde açılması için tüm çalışmalarını yapacaklarını aktaran Mandal, bilim merkezinde gelenekselleşmiş doğa bilimlerinin yanı sıra uzay bilimleri ve afet alanlarında sergiler olacağını, atölye çalışmaları gerçekleştireceklerini anlattı.

Mandal, bugüne kadar açılan bilim merkezlerini 6 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiğini ve 500 bin öğrencinin atölyelere katıldığını belirterek, Esenler Bilim Merkezi ile bu sayının katlanacağını sözlerine ekledi.

Bu sürece dahil edilmekten ve özellikle de merkezin Milli Teknoloji Hamlesinin değerli büyüğü Özdemir Bayraktar’ın ismini taşıyan yerleşkede olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Mandal, “Özellikle gençlerimiz, çocuklarımız için, yeni bir geleceğin gerçekleştirilmesinin en önemli unsurlarından insan kaynağının yetiştirilmesi için bu bilim merkezinin araç olacağını düşünüyorum. Altyapı olacağını düşünüyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

01.05.2023