P25 Yöntemiyle Binaların Depreme Dayanıklılığı Ölçülecek

-A +A

Binaların depreme dayanıklılığını bir saat içinde yüzde 90 doğruluk payıyla saptayan sistem geliştirildi. Sistemin kullanılmasıyla can ve mal kaybının en aza indirilmesi hedefleniyor.

İTÜ İnşaat Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Gülten Gülay ve ekibi, bir binanın depreme dayanıklılığını bir saatte ve yüzde 90 doğruluk oranıyla tespit eden P25 yöntemini geliştirdi. P25 yöntemi hakkında bilgi veren Gülay, yöntemin, deprem riski yüksek bölgelerde hızlı bir tarama ile toptan göçme potansiyeli olan yapıların ayıklanması üzerine kurulu olduğunu belirtti.

İstanbul'da resmi olmayan kayıtlara göre, 1999 Marmara depreminden önce yapılmış 1 milyon 200 bin bina bulunduğunu söyleyen Gülay, “Bu binaların tümünün yıkılıp yenilenmesi veya güçlendirilmesine yönelik yapılacak çalışmalar hem çok vakit alıyor, hem de yüksek masraflarından dolayı tercih edilmiyor. Biz bu olayı düşünerek, halen ITÜ’ de öğretim üyesi olan Dr. Engin Bal ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan ile birlikte 18 ay süren bir çalışmayla, binaların göçme riskinin 1 saatte belirlenmesini sağlayan 'P25 Metodu' adını verdiğimiz, hızlı değerlendirme yöntemini geliştirdik” dedi.

"25 Puanın Altı Göçer"

Projeyi TÜBİTAK ARDEB’den aldıkları destekle geliştirdiklerini ifade eden Gülay, P25 hakkında şu bilgileri verdi: “P25 ile yapıda mevcut kolon, perde ve dolgu duvar boyutları, taşıyıcı sistem düzeni, bina yüksekliği, yönetmelikte tanımlanan çeşitli yapısal düzensizlikler, malzeme ve zemin özellikleri gibi parametreler üzerinden çeşitli hesaplar yapıyoruz. Buna ilaveten binanın 7 ayrı göçme puanını da hesaplayarak, bu puanların birbirleriyle etkileşimi, yapısal ve çevresel özellikleri, binanın bulunduğu bölge ve deprem verileriyle, bilgisayar ortamında P sonuç puanını ortaya çıkarıyoruz. P puanı 25 ve altı olduğunda binanın depremde göçeceği kesinleşiyor. 3 kişilik ekiple 1 saatte bir binanın dayanıklılığını ölçebiliyoruz."

P25 yöntemini daha önce yaşanan depremlerde hasar görmüş veya yıkılmış bina verilerinden yola çıkarak geliştirdiklerini dile getiren Gülay, “Adana Ceyhan, Bingöl, Düzce ve Marmara depremlerinde komple göçen bina donelerini kullanarak araştırmalar yaptık. Mahkeme dosyalarını arşivlerden çıkardık. Bu verileri P25 uygulamalarıyla karşılaştırarak sistemin doğruluğunu test ettik. Yöntem, binanın komple göçme niteliği taşıyıp taşımadığını yüzde 90 oranında doğrulukla tespit ediyor” dedi.

14.04.2014 Başarı Hikayeleri, Akademik Başarı Hikayeleri