Tarih ve Gök Biliminin Heyecan Dolu Buluşması Sona Erdi

-A +A

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde; Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) destek ve katkı verdiği, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) uzman astronomları tarafından gerçekleştirilen etkinlik sona erdi.

6 bini aşkın gökyüzü meraklısı Zerzevan’da gökyüzü gözlem etkinliklerine katıldı. 54 farklı ilden katılımcıların yer aldığı etkinliğin halk gününde ilgi yoğundu. Sadece halka açılan gece boyunca yaklaşık 5 bin kişi alana giriş yaptı.

TUG tarafından 32 teleskop kullanılarak, 3 gündüz, 3 gece boyunca toplam 720 saat gece gözlemi,12 saat Güneş gözlemi yapıldı. 20'den fazla heyecan verici gök cismi görüntülendi. 10 saatin üzerinde gökyüzü anlatımı yapıldı. Etkinlik boyunca 21 bilim insanı seminer verdi, 30 saati aşkın atölye ve bilimsel aktivite gerçekleştirildi.

TÜBİTAK standı ziyaretçilerin akınına uğradı

TÜBİTAK standında Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından Mayın Dedektörü Arama Etkinliği ve BilBul Ödüllü Kriptoloji Yarışması düzenlendi. Etkinliklere yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Bilim ve Toplum Başkanlığı (BİTO) koordinesinde TÜBİTAK’ın dijital popüler bilim yayını olan Bilim Genç’in stantı astronomi sevenler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Etkinlik boyunca yüzlerce astronomi meraklısı 2 binden fazla yarışmada, 17 binin üzerinde soruyu yanıtladı. Bilgi yarışmasında katılımcılar termos ve  powerbank gibi birçok sürpriz hediye kazandı.

Etkinliğin birinci gününde Meraklı Minik dergisinin hedef kitlesindeki 4-8 yaş grubu katılımcılar için Su Altı Keşif Tombalası Oyunu ve Köpek Balığı Kuklası Yapımı Atölyesi yapıldı. İkinci gününde Bilim Çocuk dergisinin hedef kitlesindeki 7-13 yaş grubu katılımcılar için Kâğıttan Süsleme Feneri yapımı atölyesi yapıldı. Üçüncü gününde origamiye meraklı tüm katılımcılar için atık kâğıtlar kullanılarak geleneksel origami turna katlama atölyesi gerçekleşti.

Popüler Bilim Yayınları, TÜBİTAK tarafından yayınlanan dergiler, kitaplar ve kartların satışı ile ücretsiz eski sayı Popüler Bilim Dergilerinin dağıtımını yapıldı. Kitap satış ve dergi stantlarından biner adet yani toplamda 3 bin adet Meraklı Minik, Bilim Çocuk ve Bilim Teknik dergileri dağıtıldı. Yayınlar Tanıtım, Satış ve Dağıtım Birimi tarafından, Uzay ve Gökyüzü temalı 80 çesit TÜBİTAK Kitabı etkinliğe özel yüzde 20 indirimle satışa sunuldu.

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Birimi Aurojel (Granül) ile ellerin hidrofobik yapılması deneyi, Plazma küre ile floresan yakma, Ardunio ile led yakma, Lego EV3 Robot, Torna tezgâhları, Demir tozu ile kâğıtta manyetik alan çizgileri, Ahşap kesim ve ödül heykelciği etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklere yaklaşık bin kişi katıldı.

Bilim Merkezleri de Gece Teleskop ile Gökyüzü Gözlemi, Güneş Gözlemi Atölyesi, Resim Çizen Robot Atölyesi, Akıllı Robot Atölyesi, Elektrik-Elektronik Devre Kuruyorum Atölyesi, QR Kod Güneş Sistemi, Arttırılmış Gerçeklik Uygulaması, Güneş Saati Yapımı, Molekül Tasarlama, Astrobiyoloji Atölyesi ile Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliğine renk kattı.  Ayrıca Usturlap hakkında bilgi verilerek nasıl kullanıldığı da anlatıldı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından Mikroskopta Farklı Materyallerin Uygulaması, Yoğurt Bakterileri ve Gıdalardan İzole Edilen Bazı Küflerin Mikroskop Altında Gösterimi, Parmak İzi Tozu ile Ziyaretçilere Uygulamalı Gösterim, Metanol Yakıt Pili Eğitim Kiti, Borlu Yakıt Pili Eğitim Kiti gösterileri, Atıksu Filtrasyon Oyunu: Atıksulardan Renk Giderimi, Mikroplastiklerin Tespiti etkinlikleri düzenlendi, etkinliklere yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) ise Roket Maketi Atölyesi, VR Sanal Gerçeklik Deneyimi etkinlikleri düzenledi. Roket maketi atölyesinde 300 maket yapıldı, VR Sanal Gerçeklik Deneyimine ise 600 kişi katıldı.

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü de El Sıkma Kuvveti Ölçer ve Vücut Direnci Ölçer ile stantta dikkat çeken etkinliklerden birini gerçekleştirdi. Etkinliklerde TÜBİTAK UME, toplam 7 bin 412 ölçüm yaptı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (UZAY) Uydu Maket Yapım Atölyesinde de 450 adet İMECE ve TÜRKSAT 6A  maketleri yapıldı. 

12.06.2022