Temiz Teknoloji Fikirleri Ödüllendirildi

-A +A

TÜBİTAK, BM Sınai ve Kalkınma Teşkilatı ve Küresel Çevre Fonu işbirliğiyle düzenlenen "Enerji ve Çevre" konulu uluslararası proje yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) işbirliğiyle düzenlenen "Enerji ve Çevre" konulu uluslararası proje yarışmasında dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Temiz Teknoloji İş Fikirleri Ödül Töreni'ne, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve çok sayıda davetli katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, törende yaptığı konuşmada, programın düzenlenmesinde emeği geçen Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) Bölgesel İşbirliği Merkezi Direktörü Süleyman Yılmaz ve Küresel Çevre Fonu (GEF) Direktörü Sayın Kevin Braithwaite ile programı koordine eden TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak'ı tebrik etti.

Yarışmaya katılan 217 girişimci fikir arasından yarı finalist olan 27 takımın, eğitim ve mentorluk desteği ile kendilerini geliştirme imkânı da bulduğunu dile getiren Işık, birinci seçilen projenin 8 ülkenin birincilerinin katılacağı, Kaliforniya Silikon Vadisi'nde yapılacak Global Forum'da Türkiye'yi temsil edeceğini söyledi.

Işık, Bakanlık olarak böylesi projeleri önemsediklerini ve desteklediklerini belirterek, bu fikirlerin Bakanlığın hedefi olan "yeşil üretim" konusunda da kendilerine güç katacağını ifade etti. Doğal kaynakların sınırsız bir şekilde tüketilemeyeceğini anlatan Işık, şunları kaydetti:

"Her şeye, kendimize, tüm canlılara ve doğaya karşı sorumluluğumuz olduğunu unutmamamız gerekiyor. Sorumsuz bir üretimin ve tüketimin faturası yine bize çıkıyor. O halde doğaya dost, uyumlu bir üretim sürecini geliştirmek zorundayız. Gerek üretim gerekse de tüketim sürecinde teknolojinin çevreye etkilerini en aza indirmek ve temiz teknolojik üretimi gerçekleştirmek zorundayız. O yüzden biz Bakanlık olarak 'Üç Y' diye formüle ettiğimiz yeşil, yenilikçi ve yerli üretimden yanayız. Çevre ve kalkınma ilişkisini sağlıklı bir şekilde kurabilmek için de buna ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Çevreyi korumadan, enerjinin devamlılığını hesaba katmadan kalkınmada sürdürebilirliği yakalayamayız."

"Enerji konusunda yerli üretime ihtiyacımız olduğu açıktır"

Türkiye'nin şu anda enerjide dışa bağımlı olduğuna işaret eden Işık, "Enerji konusunda yerli üretime ihtiyacımız olduğu açıktır. Fosil yakıtlara dayalı enerji azlığından dolayı alternatif enerjiler bizim sorunumuza çare olabilir. Bu konuda 2023 vizyonunda da vurgulandığı gibi hidroelektrik enerjisi hariç halen yüzde 5'lerde olan yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji üretimi içerisindeki payını yüzde 30'lara çıkarmak istiyoruz. Bu alanda yerli üretimin geliştirilebilmesi için de endüstrimizi geliştirmek istiyor, Ar-Ge ve yenilik politikalarına büyük önem veriyoruz” dedi.

"Mevcut OSB'ler 'yeşil OSB'ye dönüşecek"

Organize Sanayi Bölgelerinde mutlaka arıtma tesislerinin olmasını ve buradaki firmaların çevreye zarar vermeden, temiz üretim yapmalarını istediklerini anlatan Işık, bu konuda örnek çalışmalarından birini Ergene Havzasında yaptıklarını bildirdi. Bakan Fikri Işık, mevcut OSB'lerin "yeşil OSB"ye dönüştürülmesine yönelik destekler sağlamanın da gündemlerinin en üst sıralarında yer aldığını kaydetti.

Öte yandan, enerji verimliliği kapsamında sanayide dönüşümün ilk adımını elektrik motorlarında attıklarını anlatan Işık, Türkiye'deki tüm elektriğin yüzde 35'ini tüketen ve yüzde 80'i düşük verimli elektrik motorlarını yüksek verimlileriyle değiştirmeyle ilgili çalışmayı başlattıklarını söyledi.

"Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin zemin etüt çalışmaları bitmek üzere"

Temiz üretim ve yenilenebilir enerji kapsamında başka da önemli projeleri olduğunu belirten Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunlardan biri, 27 bin 200 dönüm büyüklüğündeki Konya/Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’dir. Bölgenin zemin etüt çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki günlerde ön yer tahsisine başlayacağız. Enerji Bakanlığı ile tahsis edeceğimiz bu alanlara kurulacak güneş santralleriyle toplamda bin 300 megavatlık yenilenebilir enerji üretilmesini hedefliyoruz.

Ayrıca güneş enerjisi teknolojisinin ülkemize kazandırılması amacıyla yürüttüğümüz çalışmalarda son aşamaya geldik. Önümüzdeki günlerde TÜBİTAK Enerji Enstitümüz ve özel sektör işbirliğiyle Milli Güneş Santrali (MİLGES) Projesinin sözleşmesi imzalanarak çalışmalara başlanacak. Diğer önemsediğimiz projemiz ise Milli Rüzgar Enerjisi Santrali (MİLRES) Projesi. MİLRES Projesi kapsamında, ilk milli rüzgâr enerjisi santralini TÜBİTAK, Enerji Bakanlığı, üniversite ve özel sektör işbirliğiyle tamamladık. 500 kilovatlık kapasiteye sahip bu ilk milli rüzgâr santralimizin kurulumunu önümüzdeki aylarda yapacağız. Şimdiki hedefimiz ise 2,5 megavatlık milli rüzgâr santralinin yapımını gerçekleştirmek ve bu projelerin özel sektör eliyle seri üretimini sağlamak."

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, enerji ihtiyacı en hızlı artan ülkelerden biri olduğunu belirterek, özellikle alternatif enerji kaynaklarının önemini anlattı.

Gelecek 10 yılda alternatif ve temiz enerji teknolojilerinin önem kazanacağına işaret eden Altunbaşak, bu konuda farkındalık oluşturmak istediklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi. Programın ulusal birincisi seçilen Cleanwave grubuna 50 bin liralık ödülünü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık takdim etti. "Yenilenebilir Enerji" dalında Lodos, "Su Verimliliği" dalında Growity, "Atıktan Enerji Üretimi" dalında greENG grubu da 20 bin liralık ödülün sahibi oldu.

UNIDO ve Küresel Çevre Fonu (GEF) Türkiye dâhil olmak üzere 8 ülkede “Temiz Enerji Teknoloji İnovasyon” yarışması düzenleniyor. Ulusal birinci 13-16 Kasım'da Silikon Vadisinde yapılacak Global Forum'da diğer ülke birincileri ile yarışacak.

28.10.2014 Destekler, Sanayi, Uluslararası Ortaklı Destek Programları