TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın 10 Kasım Mesajı

-A +A

Bu yıl 100. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizi milletimize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 85. yılında sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyoruz.
 

Atatürk, bölgesel ve küresel olarak sayısız güçlük ve sorunla karşı karşıya olduğumuz şu dönemde, “Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir” diyerek, ülkemizin bilim ve teknoloji yol haritasını daha o günlerde çizmiştir. Biz de ülkemizde bilim ve teknolojinin amiral gemisi TÜBİTAK olarak, onun bizlere miras bıraktığı “bilim ve akıl” yolunu takip ediyor, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını “Türkiye Yüzyılı” yapmak için, Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda, bilim ve teknolojiyle gelişen, üreten, güçlenen tam bağımsız Türkiye’ye destek oluyor, hiç bitmeyen milli mücadele ruhuyla, yarının güçlü Türkiye’sini kurmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
 

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bütün şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Prof. Dr. Hasan MANDAL
TÜBİTAK Başkanı

09.11.2023