TÜBİTAK’tan Matematik Seferberliğine Tam Destek

-A +A

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde düzenlenen Matematik Seferberliği kapsamında hayata geçirilen “Matematik Dijital Eğitim Platformu”nun tanıtım törenine katıldı. Törende konuşan Mandal “Matematik hayatımızın her aşamasında kullandığımız bir bilim.” vurgusu yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in matematik konusunda aldığı liderliği çok kıymetli bulduğunu kaydeden Mandal, “Bu konuda bir eksiğimiz var ama bu eksiğimizi her zaman bir şekilde savunmayla yönetmeye çalışıyorduk. Kendilerinin, bunu ‘burada bir gelişim alanı var, bir eksiklik var’ diye alıp seferberlik noktasına getirmiş olmasını çok kıymetli buluyorum. “ ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK’ın her yaş grubuna yönelik eğitim materyalleri olduğunun altını çizen Mandal, matematiğin TÜBİTAK için yeni bir alan olmadığını kaydetti. Mandal, “Yapmaya çalıştığımız bizim için heyecan verici. Bunu bütünleşik ve kapsamlı bir şekilde sizlere sunmaya çalışıyoruz. Matematik olimpiyatlarımız var. Özellikle yakın zamanda öğrencilerimiz yurtdışından altın madalya ile geri dönüyorlar. Proje yarışmalarımız var, 12 ana proje alanından birisi matematik. Bunun yanında Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programları ve Yenilikçi Eğitim Teknolojileri ve Destek Programlarımız ile sürece katkı sağlıyoruz. Bunların tümü esasında var olan imkanlar ama buradaki farkındalık boyutu sınırlıydı.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜBİTAK Başkanı, Matematik Seferberliği kapsamında TÜBİTAK’ın yaptıklarını da paylaştı:  “ Bilim ve Toplum Başkanlığı, Popüler Bilim Yayınlarından 3 dergimizin birer sayısını o farkındalığı üst düzey arttırmak için ayırdık. Bilim Çocuk dergisi Mayıs ayında, Bilim Teknik dergisi Haziran ayında matematik özel sayısı yayımladı.  Ekim ayında da inşallah okul öncesi yaş grubuna hitap eden Meraklı Minik dergisi matematik özel sayımızı yayınlamış olacağız. 7 yaş grubumuz için hazırlamış olduğumuz bir kitap setini seri hale getirdik. Yetişkinler için 3 kitabımız var inşallah 3 tane daha yılsonuna kadar yayınlamış olacağız.”

“Matematik çağrısı açıyoruz”

“Bilim ve Toplum Başkanlığımız ile birlikte bugün yeni destek programımızı açıyoruz.” diyen Mandal, ayrıntıları aktardı: “TÜBİTAK 4004 ve 4005 programlarının çağrılarına uygun, tamamen matematik temalı yeni bir çağrıya çıkıyoruz.  Çağrı başvurularımız 30 Eylül tarihine kadar açık kalacak.”

 “Öğretmenlerimizin eğitimine yönelik olarak Matematik Seferberliği kapsamında tüm yurtta eğitim etkinlikleri gerçekleşecek”

Lise öğrencilerinin yer alacağı Matematik yarışmaları düzenleyeceklerini kaydeden Mandal, Matematik proje yarışmasının Kasım ayında düzenleneceğini belirtti. Diğer taraftan TÜBİTAK BİDEB 2237 Eğitim Etkinlikleri Programı ile öğretmenlerimizin eğitimine yönelik olarak Matematik Seferberliği kapsamında tüm yurtta eğitim etkinlikleri serisi gerçekleşeceğini söyleyen Mandal, “Eğitim Etkinlikleri Destekleme Programımız, biraz daha eğitim düzeyini teknolojilerin ötesinde, bilim düzeyinde derinleştirmek noktasında… Her alana değinmeye çalışıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrası çağrının açılacağını kaydeden Mandal, “Biz bu alana her türlü desteği vermeye hazırız. Bu sürece dahil olmak oldukça kıymetli.  Bizim yapmaya çalıştığımız uzunca yıllardır faaliyetlerimizi bütünsellik içinde yürütmek… Milli Eğitim Bakanlığımızla iletişim ve etkileşim halinde bunu yapıyor olmak da bizim için hem motivasyon unsuru, hem de sorumluluklarımızı bir üst düzeye taşıyor. “ değerlendirmesinde bulundu.

Geçmişte de bu tür faaliyetleri yaptıklarını ancak görünürlüğün sınırlı olduğunu hatırlatan Mandal,  “Şu an basmış olduğumuz kitaplarımızın, dergilerimizin ve de programlarımızın hem kalitesini çok daha üst düzeyde tutmaya çalışacağız hem de sizler vasıtasıyla etkinliğini arttırmaya çalışacağız.” dedi.

“TÜBİTAK ile 6 aydır çalışma yürütüyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de herkes için vazgeçilmez olan matematikle ilgili problemi kısa süre içerisinde gidermek için Milli Eğitim Bakanlığı olarak paydaşları TÜBİTAK ile 6 aydır çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Bu konuda başarılı olacaklarına inancını dile getiren Özer, "Bunun ilk adımını yaz okullarıyla başlattık. Bu yaz öğrencilerimizi, çocuklarımızı yalnız bırakmadık. Bilim ve sanat merkezlerinde bilim ve sanat yaz okulları, diğer taraftan matematik seferberliği kapsamında 4. sınıftan 12. sınıflara kadar matematik yaz okulları, aynı zamanda 4. sınıflardan 12. sınıflara kadar tüm öğrencilerimizin ücretsiz yararlandığı İngilizce yaz okullarını açtık. Yaklaşık bir milyon çocuğumuz bu kurslardan yararlandı." dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmasına da atıfta bulunan Bakan Özer, matematikle ilgili yıllardan beri dile getirilen problemlerin varlığına işaret ederek "Ama hep halının altına süpürülüyordu, kabullenilmiyordu, bir savunma refleksi içerisindeydi. İlk kez burada bir sıkıntımız var ve bunu biz çözmek istiyoruz diye bir iradeyle yola çıktık. Bakanlık olarak eksikliklerimiz neler? Varsa onları tespit ederek hedeflerimizi koyup adım adım o hedeflere ulaşmak için gece gündüz tüm arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz." diye konuştu.

Matematik Dijital Eğitim Platformu'nun tanıtımı için bir araya geldiklerini ifade eden Özer, şöyle konuştu: "Bugün itibarıyla açacağız. İçinde eğitimin tüm seviyelerinde, tüm kademelerindeki öğrencilerimizin yararlanabileceği, materyallerin olduğu ama bir oyun kıvamında, zevk alabilecekleri, barışabilecekleri bir şekilde enstrümanların yerleştirildiği bir platform. Bu platform bir başlangıç, mutlaka eksiklikleri vardır. Ama TÜBİTAK'ımızın destekleriyle, Bakanlığımızın tüm bürokratlarının destekleriyle sürekli yenilenerek hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz aynı zamanda velilerimizin de keyifle takip edebileceği bir platformu eğitim sistemimize kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Matematik Dijital Eğitim Platformu'na "https://matematik.eba.gov.tr/" internet adresinden ulaşılabilecek.

 

24.08.2022