BTYK, “Medikal Biyoteknoloji” Gündemiyle Toplandı

-A +A

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun (BTYK) 27. toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Gölbaşı'ndaki Vali Galip Demirel Ankara Vilayetler Evi'nde düzenlenen ve Türkiye'de bilim politikalarının oluşturulmasında en yüksek karar organı olan BTYK, “Ulusal Yenilik Sistemi ve Medikal Biyoteknoloji” ana gündemiyle toplandı.

BTYK’nın açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantıda ülke, millet ve bilim dünyası için hayırlara vesile olacak kararlar alınacağına inandığını ifade etti. BTYK’ya 18. kez başkanlık ettiğini dile getiren Erdoğan, "Tüm bu süreç boyunca burada aldığımız kararların bütün kurumlarca sahiplenilmiş ve hızla hayata geçirilmiş olmasından da memnuniyet duyuyorum. Geriye dönüp baktığımızda ülkemizde katma değer oluşturan bilim, teknoloji ve yenilik alanındaki gücümüzü ileriye taşıyan tüm gelişmelerin Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararlarına dayandığını görüyoruz" dedi.

Erdoğan, bilim, teknoloji ve yeniliğin bir ülkenin gelişmesindeki en önemli itici güçlerden biri olduğuna inandıklarını ve bu nedenle ülke gündeminin en yoğun olduğu dönemlerde bile bu toplantıları yapmaktan ve toplantılara bizzat katılmaktan vazgeçmediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, 27. BTYK'nın gündemini "ulusal yenilik sistemi ve medikal biyoteknoloji" olarak belirlediklerine işaret ederek, şöyle konuştu: “Toplantımızda geleceği şekillendirecek en kilit alanlardan biri olan medikal biyoteknoloji alanında kamu, özel sektör ve üniversitelerde atmamız gereken adımları bütün boyutlarıyla masaya yatıracağız. Bunun yanı sıra Ar-Ge ve yenilik sistemimizle eğitim konusunda yapılan çalışmaları değerlendireceğiz. Günümüzde biyoteknoloji ürünleri sadece sağlık alanında değil, tüm sektörlerde önemli hale geldi. Hedefimiz, ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren sektörü biyoteknolojik, biyobenzer ürünler başta olmak üzere daha yüksek katma değerli ilaçlar üreten rekabetçi bir yapıya kavuşturmaktır. Bunun için de yurt içi tıbbi cihaz, tıbbi malzeme ihtiyacının yüzde 20'sini, yurt içi ilaç ihtiyacının yüzde 60'ının yerli üretimle karşılanmasını hedefliyoruz. Sağlık hizmetlerinde kendi önceliklerimiz ve hassasiyetlerimize uygun olarak biyoteknoloji odaklı atılımları gerçekleştirme mecburiyetinde olduğumuz bilinciyle hareket ediyoruz."

"Treni Kaçırmaya Asla Niyetimiz Yok"

"Bilim teknoloji alanında bu treni kaçırmaya asla niyetimiz yok" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Çok açık ki Türkiye olarak 12 yıl öncesinin Türkiye'si değiliz. Birçok alanda olduğu gibi bilim teknoloji, yenilik alanında da tarihi bir atılım içindeyiz. Son yıllarda yaşanan o sıçramayla ülkemiz, 2000 yılında 3,4 milyar lira olan Ar-Ge harcamasını 2012 yılında 13 milyar liranın üzerine çıkardı. Ar-Ge harcamasının GSYİH oranı, yaklaşık iki katına çıkarak 2000 yılındaki yüzde 0,48 oranından, 2012 yılında yüzde 0,92 oranına ulaştı. Yeterli mi, yeterli değil. Bunun daha da artması lazım. Bilim teknoloji ve yenilik atılımlarımızın en önemli sonuçlarından biri de özel sektörün bu alandaki çalışmaları önem arz etmeye başladı. Özel sektörün Ar-Ge harcamaları, 2012 yılında 5,9 milyar liraya ulaşarak 2000 yılı değerinin 5 katına çıktı. Yine 2012 yılında tam zaman eş değer Ar-Ge personeli sayısı 105 bine, araştırmacı sayısı 82 bine ulaştı. Bunlar 2000 yılındaki değerlerin 4 katı."

"Genç ve dinamik nüfusuyla tüm dünyada bilimin, yeniliğin ve kalkınmanın öncüsü olabilecek bir ülke potansiyeli taşımamız en büyük avantajımızdır" ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de bilgiyle, bilimle atılan temeller üzerinde yükselmesini sağlamada hepimize düşen görevler var. Birlik ve beraberlik içinde kararlıkla çalışmalarımızı devam ettirmeli, ARGE'ye yönelik alanlarda atacağımız sağlam adımlarla Türkiye'nin büyüme hikayesini yazmayı sürdürmeliyiz. 2023 hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerlerken 2053'ü, 2071'i planlamayı ihmal etmiyoruz. Böylesine derinlikli bir perspektifimiz olmadan günlük olayların, anlık gelişmelerin tüm bu gelişmelerle beraber o rüzgar önünde sürüklenerek hedeflerimize ulaşamayız. Bunun için biz bir yandan önümüze çıkan sorunlarla mücadele ederken asıl geleceğimiz, çocuklarımızın, torunlarımızın Türkiye'sini kurmanın çabası içindeyiz. Bizim bu millet için ülke için çok büyük hayallerimiz var. Ulaştığımız hedefler, hayallerimizi daha da genişletiyor, hedeflerimizi daha da büyütüyor."

"Geçtiğimiz 200 yıllık dönemde çok acılar çok üzüntüler çok kayıplar yaşadık" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "1923 yılında kurduğumuz cumhuriyetimiz, kayıplar döneminin sonuna geldiğimizin müjdecisiydi. Şimdi ekonomide, bilimde, ticarette, diplomaside, sanatta diğer tüm alanlarda yeniden yükselişe geçtiğimizin heyecanını yaşıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem de çok daha kazanımlar, başarılar elde ettiğimiz, sevinçler yaşadığımız bir dönem olacak. Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu'muzun bu süreçte kendi alanlarında önemli kararları alıp, yol haritalarının belirlendiği öncü rolünü sürdüreceğine inanıyorum. Kurulumuzun 27. toplantısının milletimiz, insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ve diğer ilgililer katıldı.

24.06.2014 Kurumsal, Politikalar